Wybieramy odpowiedniego fizjoterapeutę!

fizjioterapia grodzisk mazowiecki

Jak wybrać fizjoterapeutę???

 

Każdy z nas spotkał się z problemem dolegliwości bólowych układu ruchu, osobiście bądź wśród bliskich. Pojawia się wówczas pytanie gdzie się udać? Do fizjoterapeuty, osteopaty, masażysty? Tylko jak go znaleźć, którego wybrać patrząc na stale wzrastającą liczbę gabinetów oraz klinik rehabilitacyjnych? Na co zwrócić uwagę szukając dobrego fizjoterapeuty?

 

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty!

 

Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że od dnia 01.06.2018 roku każdy fizjoterapeuta ma obowiązek uzyskania prawa wykonywania zawodu i przynależność do Krajowej Izby Fizjoterapeutów.  Numer prawa do wykonywania zawodu oraz wpis w Rejestrze jest potwierdzeniem uzyskanych przez fizjoterapeutę kwalifikacji zawodowych. Dla pacjentów stworzenie rejestru fizjoterapeutów ma kluczowe znaczenie, bo zapewnia bezpieczeństwo terapii. To gwarancja jakości i profesjonalizmu usługi.

 

Kwalifikacje!

 

Oczywiście te już częściowo potwierdzone w  poprzednim podpunkcie, gwarantują nam, że wybrany przez nas fizjoterapeuta nie jest osobą po kursie lecz mamy do czynienia z osobą wykwalifikowaną. Jednak  ukończenie studiów w zakresie fizjoterapii to nie koniec, ważne jest również to czy nasz fizjoterapeuta podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach podyplomowych. Istnieje szereg metod uznanych na całym świecie takich jak:

– PNF

-NDT- Bobath

– Osteopatia

-Kinesiotaping

– Anatomy Trains

-Medycyna ortopedyczna IAOM

– Terapia Manualna wg Kaltenborna – Evjenth’a  bądź Szkoły Niemieckiej

Fizjoterapeuci wykorzystując sprawdzone metody w pracy pacjentem są gwarancją jakości i skuteczności w terapii.

 

Pierwszy kontakt z pacjentem

 

Pewność siebie i  profesjonalizm, tym powinien cechować się fizjoterapeuta. Pierwszy kontakt z fizjoterapeutą to również dokładne badanie, stworzenie dokumentacji medycznej. Zwróć uwagę czy na początku terapii został Ci przedstawiony  plan terapii jako punkt odniesienia do kolejnych działań.

Profesjonalny sprzęt

 

Warto zwrócić uwagę czy gabinet do którego się udajesz posiada profesjonalny sprzęt, czy oprócz leżanki znajdziesz tam również materac, piłki, gumy elastyczne czy sprzęt do ćwiczeń równoważnych. Czy placówka posiada urządzenia do terapii fizykalnej. Pole magnetyczne, laser czy krioterapia są ważnym uzupełnieniem terapii.

Czy fizjoterapeuta przyjeżdżający na wizytę domową posiada przenośny stół do rehabilitacji.

Dobrze wykwalifikowany fizjoterapeuta w połączeniu z odpowiednim sprzętem daje możliwość kompleksowego działania w obrębie schorzenia z jakim się borykasz, co pozytywnie wpłynie na możliwie szybki powrót do zdrowia.

Autor: Małgorzata Grodzicka

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *