Fizjoterapia uroginekologiczna

fizjoterapia uroginekologiczna

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dział fizjoterapii, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zaburzeń w obrębie miednicy mniejszej oraz dysfunkcji mięśni dna miednicy. Dno miednicy pełni ogromnie ważną role podczas mikcji, defekacji, współżycia oraz utrzymania prawidłowego ciśnienia w jamie brzusznej. Przy dysfunkcji tych mięśni mogą pojawić się między innymi problemy z obniżeniem narządu rodnego, nietrzymaniem moczu, czy bólami miednicy.

Na wizytę zgłosić się mogą kobiety, które chcą dowiedzieć się, w jaki sposób aktywować mięśnie dna miednicy, jak zmniejszyć rozejście mięśnia prostego brzucha, jakie ćwiczenia mogą pomóc w nietrzymaniu moczu, jak przygotować krocze do porodu, czy w jaki sposób pracować z blizną po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza. Panie, które profilaktycznie chcą zbadać swoje mięśnie dna miednicy i dowiedzieć się, jak ich nie przeciążać również mogą zapisać się na taką wizytę.

W jakich problemach może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny?

 Nietrzymanie moczu
 Bolesne miesiączkowanie
 Obniżenie narządów rodnych
 Rozejście mięśnia prostego brzucha
 Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu i nacięciu krocza
 Przygotowanie do porodu
 Powrót do formy po porodzie
 Profilaktyka zdrowego dna miednicy i nie tylko

Po dokładnym wywiadzie fizjoterapeuta dobiera odpowiednią terapię dostosowaną do potrzeb każdej pacjentki, indywidualnie dobrane ćwiczenia oraz zalecenia do domu. Bardzo ważne jest, aby świadomość na temat fizjoterapii uroginekologicznej wśród kobiet rosła. Wtedy szanse na pomoc im w różnych wstydliwych tematach również będą coraz większe, a zdrowie i powrót do sprawności będą o wiele łatwiejsze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *