Dlaczego trzeba dbać o blizę po porodzie?

blizna po porodzie

DLACZEGO TRZEBA DBAĆ O BLIZNĘ PO PORODZIE?

Dlaczego trzeba zadbać o bliznę? Jest to bardzo ważny element regeneracji i powrotu do sprawności kobiety po porodzie, która posiada bliznę po cesarskim cięciu lub bardzo często bliznę po pęknięciu lub nacięciu krocza (epizjotomii).

Każda taka blizna powinna być elastyczna, jasna i przesuwalna we wszystkie kierunki, być jak każdy inny kawałek skóry. Jeśli jest ona twarda, zgrubiała, piecze, ciągnie podczas ruchów, jest widoczna fałda nad blizną po cesarskim cięciu, czy zwykłe siedzenie jest ciągle niemożliwe przez występujący dyskomfort, to znaczy, że warto udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Blizna może być  jasna, nie dająca żadnych symptomów, zagojona na zewnątrz, natomiast pod spodem mogą pojawiać się zrosty. Czas przebudowy blizny to około dwa lata i w tym czasie powinno się ją monitorować i kontrolować.

Kobiety powinny mieć świadomość, że niezmobilizowana blizna może dawać szereg rozmaitych objawów nawet wiele lat po porodzie. Mogą to być np.: bolesne współżycie, ból podczas miesiączki, ból miednicy, zaparcia, potrzeba parcia na mocz, przewlekły ból kręgosłupa, czy nawet zmiana postawy.

Aby, nie doprowadzić do takiego stanu, kobieta powinna rozpocząć pracę z blizną tuż po porodzie. Terapie u fizjoterapeuty można rozpocząć po wygojeniu się blizny: w przypadku cesarskiego cięcia jest to już około 4 tygodnie po porodzie, a po nacięciu lub pęknięciu krocza po około 6 tygodniach, po wizycie u lekarza ginekologa.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *