Plecy prosto! Czyli wady postawy u dzieci

Skolioza wady postawy plecy prosto

Skrzywienia kręgosłupa i wad postawy nie wolno bagatelizować. Im wcześniej zaczniemy rehabilitację, tym większe mamy szanse na zdrowie. Wady postawy występują na czele listy chorób cywilizacyjnych. Obecne wyniki profilaktycznych badań lekarskich wykonywanych u dzieci i młodzieży, wskazują na fakt, iż wady postawy to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych to plaga współczesnych dzieci i nastolatków.

Winę ponoszą zbyt ciężkie tornistry, wielogodzinne siedzenie w nieprawidłowej pozycji, źle prowadzone zajęcia WF i brak ruchu po szkole. Szacuje się, że skrzywienie kręgosłupa ma już co czwarty uczeń. Wady postawy to określenie, które dotyczy deformacji w obrębie narządu ruchu, zmian swobodnej, wyprostnej postawy ciała. Nieprawidłowości w postawie dziecka, które powodują zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów i układów organizmu to między innymi wady: skolioza, plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy okrągło- wklęsłe, plecy płaskie; wady klatki piersiowej tj: klatka piersiowa lejkowata, klatka piersiowa kurza oraz wady kończyn dolnych, do których najczęściej należą kolana koślawe lub kolana szpotawe, stopy płaskie, stopy płasko-koślawe, szpotawe lub wydrążone.

 

Ważne jest, aby rodzice obserwowali postawę swoich dzieci np. podczas nauki, oglądania telewizji czy spędzania czasu przy komputerze. Jeśli zauważysz u swojego dziecka niesymetrycznie ustawione barki, odstające łopatki, wysuniętą do przodu głowę, zapadniętą bądź spłaszczoną klatkę piersiową, mocno uwypuklone pośladki i wypięty brzuch, kolana, które schodzą się do środka i tworzą tzw X, lub patrząc na plecy dziecka zobaczysz, że kręgosłup wykrzywia się w łuk, zamiast tworzyć linię prostą, koniecznie udaj się do fizjoterapeuty, który zajmuje się terapią wad postawy. Wady kręgosłupa są nie tylko kosmetycznym defektem, ale również zaburzają prawidłowe funkcjonowanie szeregu układów i narządów człowieka. Dzieci mogą szybciej się męczyć oraz miewać bezdechy, a nawet odczuwać kołatanie serca, mogą skarżyć się na problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej ze względu na zaburzenia w układzie krążeniowo-oddechowym, które są przyczyną obniżenia ogólnej sprawności fizycznej. W układzie mięśniowym dochodzi do osłabienia mięśni grzbietu, brzucha oraz kończyn dolnych, a nadmierne napięcia i przykurcze mięśni klatki piersiowej upośledzają czynności narządów wewnętrznych. Dzieciom z wadliwą postawą mogą doskwierać bóle głowy, często wykazują słaby rozwój fizyczny, są mało ruchliwe, apatyczne.

Wcześnie wykryte nieprawidłowości w postawie dziecka można z dużym powodzeniem skorygować poprzez systematyczną, wytrwałą pracę w ramach gimnastyki korekcyjnej oraz terapii wad postawy. Postępowanie wyrównawczo-korekcyjne ma na celu wyrównanie wady lub zahamowanie jej dalszego rozwoju, a tym samym przywrócenie prawidłowej postawy ciała.

Oprócz uświadamiania dzieci i ich rodziców o istnieniu wady, należy kształtować nawyk prawidłowej postawy. Mając na uwadze profilaktykę wad postawy u dzieci, szczególną uwagę należy zwrócić na ograniczenie siedzącego trybu życia i zachęcanie do regularnej aktywności fizycznej. Ważne jest unikanie sytuacji, które powodują i utrwalają wady postawy, czyli siedzący tryb życia, nieprawidłowo dopasowane krzesło, noszenie ciężkiego plecaka bądź torby na jednym ramieniu, uzależnienie od telefonów komórkowych i spędzanie czasu przed komputerem wymuszają nienaturalnie pochyloną głowę, przez co odcinek szyjny kręgosłupa poddany jest ogromnym przeciążeniom. Do innych przyczyn utrwalających błędną postawę u dzieci i młodzieży należy nadwaga i otyłość. Z uwagi na wzrost częstości występowania otyłości wśród dzieci można przypuszczać, że liczba osób z wadami narządu ruchu w najbliższych latach będzie wzrastać.

 

 

Źródło:
Kasperczyk T., Wady postawy ciała diagnostyka i leczenie, Kraków, 2004
Zeyland-Malawka E.,Ćwiczenia korekcyjne

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *