Ból dolnego odcinka kręgosłupa, gdzie szukać pomocy?

bol dolnego odcinka plecow

Ból dolnego odcinka kręgosłupa, gdzie szukać pomocy?

 

Przynajmniej raz w życiu każdego z Nas bolały plecy. Zazwyczaj zwalamy to na przedźwiganie lub  przewianie, często nazywając zapaleniem korzonków. Po paru dniach dolegliwości ustępują, a my o nich zapominamy – do następnego razu. Czas mija pojawiają się kolejne epizody bólowe, ale na tyle znośne, że kilka dni w łóżku lub leki przeciwbólowe załatwiają sprawę – do pewnego momentu.

Osoby zgłaszające się do fizjoterapeuty z bólami odcinka lędźwiowego często w  wywiadzie zgłaszają, że dolegliwości pojawiały się przed kilkoma dniami, nic już im nie pomaga nawet leki przeciwbólowe. Kiedy fizjoterapeuta zaczyna drążyć temat „od kiedy”, naprowadzając pacjenta na występujące wcześniej objawy okazuję się że to nie dwa tygodnie, a dwa – trzy miesiące albo i dłużej.

 

 

Pierwsze symptomy po prostu ignorujemy, są odczuwalne, ale nie wpływają na jakość naszego życia, od czasu do czasu zaboli np. podczas wstawania.

Problem pojawia się w momencie kiedy jest już ciężko wstać , trudno przejść do toalety, leżeć , wsiadać i wysiadać z samochodu, ogólnie funkcjonować w życiu codziennym. Bierzemy zwolnienie lekarskie lub wykorzystujemy urlop z nadzieją, że za parę dni przejdzie.

Jednak nie przechodzi. Co dalej? Zazwyczaj pierwsze drzwi do których pukamy to lekarz pierwszego kontaktu lub ortopeda, fajnie jak da skierowanie na prześwietlenie, przepisze leki przeciwbólowe. Jednak to może być za mało.  Jest to ważny element terapii, który łagodzi stan zapalny, ale nie likwiduje przyczyny dolegliwości która spowodowała że ból się pojawił.

 

 

Dolegliwości bólowe kręgosłupa to już choroba cywilizacyjna. Model siedzący towarzyszy nam na każdym etapie dnia tj. jem,  pracuje przy komputerze, siedzę w kinie / samochodzie, przykłady można mnożyć . Przyczynia się to znacząco do obniżenia napięcia mięśni głębokich stabilizujących kręgosłup.  Zapominając przy tym o ergonomi pracy, prawidłowym noszeniu ciężarów, schylaniu się, wstawaniu z łóżka itp. narażamy nasz kręgosłup na poważne przeciążenia, które po pewnym czasie objawią się w  postaci bólu.

Osoby które doświadczyły tego typu dolegliwości doskonale zdają sobie sprawę jak cennym narzędziem w walce z bólem jest fizjoterapia. Warto skorzystać z porady fizjoterapeuty, który wnikliwie przeanalizuje sytuacje w jakich funkcjonuje dana osoba na co dzień. Oceni ryzyko i da wskazówki jak się zabezpieczyć przed nawrotami.

Warto wiec przy silnych dolegliwościach bólowych kręgosłupa skontaktować się ze swoim, lub poleconym przez innych fizjoterapeutą. Nawet w stanie ostrego bólu, może pomóc go uśmierzyć, w sposób manualny działając na tkankach miękkich ,wspomagając się fizykoterapią i jeśli to konieczne wsparciem farmakologicznym przepisanym przez lekarza, tak aby jak najszybciej uśmierzyć ból i w sposób celowany wpływać na przyczyny jego powstawania. Wpłynie to korzystnie na fizyczne i psychiczne samopoczucie, oraz  pozwoli szybko powrócić do normalnego funkcjonowania na co dzień.

 

 

Jeśli  ból jest tak silny, że ogranicza możliwości poruszania się samochodem, co utrudnia dojazd do gabinetu, to nie problem bo większość gabinetów ma w swojej ofercie wizyty domowe (rehabilitacja w domu).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *