Zalety rehabilitacji domowej.

rehasmart rehabilitacja domowa

Decydując się na zabiegi z zakresu fizjoterapii najczęściej zastanawiamy się gdzie jest najbliższa placówka świadcząca tego typu usługi, lub gdzie przyjmuje nasz zaufany fizjoterapeuta. Wszystko jest dobrze kiedy jesteśmy mobilni, czyli samodzielnie możemy dotrzeć do wybranej przez nas placówki lub też możemy liczyć na wsparcie najbliższych. Mobilni rozumiemy przez to, na tyle sprawni aby się przemieszczać i posiadający niezależny środek transportu, który pomoże nam dostać się na miejsce.

W zależności od  dolegliwości jakich doświadczyliśmy nasza mobilność może zostać znacząco ograniczona. W swojej praktyce często spotykamy się z takimi sytuacjami. Mimo posiadania samochodu i chęci pacjent nie może dotrzeć na miejsce. Problemem może być np. gips na nodze lub przenikliwy ból kręgosłupa który nie pozwala mu poruszyć się nawet na centymetr. Często bywa, że do przetransportowania w dane miejsce prosimy o pomoc kogoś znajomego. Niestety proces usprawniania nie zawsze kończy się na dwóch, trzech wizytach i z czasem taka forma zaczyna być kłopotliwa dla obu stron.

            Rehabilitacja w moim domu?

Pierwsza myśl/pytanie jakie przychodzi nam do głowy to – gdzie będziemy ćwiczyć na podłodze, na łóżku? Jest to naturalna reakcja szczególnie u tych którzy słyszą o tym pierwszy raz. Faktycznie krąży stereotyp, że masaż, ćwiczenia odbywają się w salonie na kocu i podłodze. Choć do dziś zdarzają się i takie modele pracy to zdecydowanie częściej profesjonalni fizjoterapeuci,terapeuci manualni, osteopaci, masażyści i inni specjaliści z tej dziedziny, którzy pracują indywidualnie z pacjentem korzystają z profesjonalnego sprzętu.

Głównym narzędziem są składane, przenośne stoły do terapii. Jest to bezpieczna konstrukcja wykonana z drewna lub aluminium. Posiada linki zabezpieczające przed niekontrolowanym złożeniem nóg. W zależności od producenta nośność czyli waga jaką wytrzyma konstrukcja jest między 200 a 300 kg. Stoły mają regulowaną wysokość więc każdy spokojnie i bez problemu może na nie wejść. Jeśli program usprawniania wchodzi w zaawansowany etap, bogaty w dynamiczne zmiany pozycji np. obroty, ćwiczenia w klęku itp., aby było bezpiecznie i komfortowo dla pacjenta używa się specjalnych materacy lub mat do ćwiczeń.

Czy ja mogę skorzystać z rehabilitacji domowej ?

Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja domowa? W zasadzie dla każdego. Oczywiście, bezdyskusyjnie są to głównie osoby które mają problem w poruszaniu się. Po udarze mózgu, z choroba Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, świeżo po zdjęciu gipsu, zabiegu operacyjnym itp, gdzie proces rehabilitacji trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Jednak z tego typu zabiegu może skorzystać każdy kto ma problem z transportem lub ceni swój czas. Jest to wygodne bo pozwala nam na swobodę i niezależność względem innych.

Rehabilitacja w warunkach domowych to bezpieczne rozwiązanie dla tych którzy nie mogą lub nie chcą dotrzeć do gabinetu fizjoterapii. Największą zaletą rehabilitacji domowej jest wczesne wprowadzenie terapii, szczególnie gdy możliwości pacjenta są ograniczone. Im wcześniej  rozpoczęty proces usprawniania tym krótszy jego okres. Oczywiście wszystko warunkuje stan fizjologiczny chorego i proces gojenia się tkanek. Zapobiegamy powstawaniu przykurczy i szybciej odzyskujemy siłę mięśniową. Ograniczamy w ten sposób ból towarzyszący usprawnianiu, organizm nie lubi przerw.

W przypadku osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego warunki domowe są dla nich najprzyjaźniejszym środowiskiem, gdzie czują się bezpiecznie, co pozwala    na zmniejszenie napięcia mięśniowego a terapia staję się efektywniejsza. Wadą takiego rozwiązania może być cena. Jest ona na pewno nieco wyższa niż zabiegu w gabinecie. Jej wysokość warunkuję odległość,czas dojazdu do pacjenta oraz częstotliwość spotkań. Średnio to ok. 100 PLN za 45 min. Jej wysokość argumentuje fakt, że możemy oszczędzić swój czas na dojazd i wykorzystać go na swoje zadania domowe, przyjemności i chwile z bliskimi.

 

mgr Artur Grodzicki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *